Soki z warzyw i owoców: lepsze wyciskarki do soków czy sokowirówki
WHO od lat zaleca, aby spożywać co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, ponieważ zawarte w nich składniki odżywcze mają decydujące znaczenie dla zdrowia. Okazuje się jednak, że wprowadzenie tego zalecenia w życie bywa problematyczne. Brak czasu, pomysłów na smaczne dania, czy w końcu niechęć do smaku warzyw i owoców, sprawiają że zbyt rzadko trafiają one na nasze stoły. Dobrym rozwiązaniem jest włączenie do codziennej diety świeżych soków, o wysokich walorach smakowych oraz bogatych w niezbędne witaminy oraz składniki mineralne.
Soki domowe czy ze sklepu
Zarówno warzywa jak i owoce, pod wpływem obróbki mechanicznej i termicznej, a także wskutek działania światła, w szybkim tempie tracą dużą część swych pierwotnych składników odżywczych. Dlatego wskazane jest spożywanie soków najlepiej bezpośrednio po przygotowaniu. Z tego też powodu, soki wytwarzane w domu zawsze stanowią lepszy wybór od soków kupionych w sklepie, nawet tych niepasteryzowanych, czekających na klientów w lodówce.
Wyciskarki do soków czy sokowirówki
Decydując się na zakup sprzętu niezbędnego do produkcji soku musimy zdecydować, czy wolimy korzystać z sokowirówki czy z wyciskarki. Pod względem wartości odżywczych gotowego soku, korzystniejsze będzie nabycie wyciskarki. Powodem tego jest różnica w sposobie działania obu urządzeń.
Jak działa sokowirówka?
W uproszczeniu sokowirówka oddziela płynną część surowca od części stałej, poprzez cięcie,rozdrabnianie i odcedzanie. Dodatkowo siła tarcia podgrzewa składniki, które tracą w ten sposób na wartości. Niekorzystnie działają również szybkie obroty, które intensyfikują proces utleniania . W efekcie otrzymujemy klarowny sok o niezbyt wysokiej wartości odżywczej oraz pulpę warzywno owocową, która ... trafia do śmietnika.
Jak działa wyciskarka?
Z kolei wyciskarki do soków tłoczą sok poprzez miażdżenie surowca wałkiem, który przerywa włókna i ściany komórkowe. Tłoczenie odbywa się na zimno, bez udziału szkodliwej temperatury. Dzięki niskim obrotom przetwarzane składniki nie ulegają zbędnemu natlenowaniu. Rezultatem pracy wyciskarki jest sok o wysokiej jakości, bogaty w składniki odżywcze.
Wybór wyciskarki do soków
Na rynku dostępne są różnorodne modele wyciskarek, różniące się między sobą przede wszystkim parametrami technicznymi.
Wyciskarki jedno i dwuślimakowe
Podstawowe rozróżnienie dotyczy mechanizmu tłoczącego. Można więc wybierać pomiędzy wyciskarkami jednoślimakowymi i dwuślimakowymi. Zdecydowanie efektywniejszym działaniem charakteryzują się wyciskarki dwuślimakowe (https://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/wyciskarki-dwuslimakowe/), w których owoce i warzywa są miażdżone pomiędzy dwoma wałami, dzięki czemu uzyskiwana jest większa ilość soku. Z drugiej strony wyciskarki jednoślimakowe wygrywają mniejszą liczbą części oraz niższą ceną.
Składniki )twarde czy miękkie a moc wyciskarki
Kupując wyciskarkę musimy zastanowić się jakich warzyw i owoców będziemy używać do produkcji soków. Jeśli jesteśmy pewni, że będą to składniki względnie miękkie, możemy zdecydować się na zakup urządzenia o mniejszej mocy. Jeśli jednak chcemy wykorzystywać produkty twarde, jak burak, seler, kalarepa, zdecydowanie powinniśmy zainwestować w wyciskarkę o wyższej mocy.
Dodatkowe funkcje wyciskarki do soków
W specjalistycznych sklepach można zakupić nie tylko podstawowe modele wyciskarek, ale także te o dodatkowych udogodnieniach, takich jak blokada kapania, wsteczny bieg, czyszczenie wstępne i wiele innych. Oczywiście za wyższą funkcjonalnością stoi też wyższa cena, dlatego warto spokojnie i dokładnie rozważyć zakup wyciskarki do soków.