30 maja 2019 Wybór wyciskarek
Soki z warzyw i owoców: lepsze wyciskarki do soków czy sokowirówki

Soki z warzyw i owoców: lepsze wyciskarki do soków czy sokowirówki

WHO od lat zaleca, aby spożywać co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, ponieważ zawarte w nich składniki odżywcze mają decydujące znaczenie dla zdrowia. Okazuje się jednak, że wprowadzenie tego zalecenia w życie bywa problematyczne. Brak czasu, pomysłów na smaczne dania, czy w końcu niechęć do smaku warzyw i owoców, sprawiają że zbyt rzadko trafiają one na nasze stoły. Dobrym rozwiązaniem jest włączenie do codziennej diety świeżych soków, o wysokich walorach smakowych oraz bogatych w niezbędne witaminy oraz składniki mineralne.

Soki domowe czy ze sklepu

Zarówno warzywa jak i owoce, pod wpływem obróbki mechanicznej i termicznej, a także wskutek działania światła, w szybkim tempie tracą dużą część swych pierwotnych składników odżywczych. Dlatego wskazane jest spożywanie soków najlepiej bezpośrednio po przygotowaniu. Z tego też powodu, soki wytwarzane w domu zawsze stanowią lepszy wybór od soków kupionych w sklepie, nawet tych niepasteryzowanych, czekających na klientów w lodówce.

Wyciskarki do soków czy sokowirówki

Decydując się na zakup sprzętu niezbędnego do produkcji soku musimy zdecydować, czy wolimy korzystać z sokowirówki czy z wyciskarki. Pod względem wartości odżywczych gotowego soku, korzystniejsze będzie nabycie wyciskarki. Powodem tego jest różnica w sposobie działania obu urządzeń.

Jak działa sokowirówka?

W uproszczeniu sokowirówka oddziela płynną część surowca od części stałej, poprzez cięcie,rozdrabnianie i odcedzanie. Dodatkowo siła tarcia podgrzewa składniki, które tracą w ten sposób na wartości. Niekorzystnie działają również szybkie obroty, które intensyfikują proces utleniania . W efekcie otrzymujemy klarowny sok o niezbyt wysokiej wartości odżywczej oraz pulpę warzywno owocową, która  ... trafia do śmietnika.

Jak działa wyciskarka?

Z kolei wyciskarki do soków tłoczą sok poprzez miażdżenie surowca wałkiem, który przerywa włókna i ściany komórkowe. Tłoczenie odbywa się na zimno, bez udziału szkodliwej temperatury. Dzięki niskim obrotom przetwarzane składniki nie ulegają zbędnemu natlenowaniu. Rezultatem pracy wyciskarki jest sok o wysokiej jakości, bogaty w składniki odżywcze.

Wybór wyciskarki do soków

Na rynku dostępne są różnorodne modele wyciskarek, różniące się między sobą przede wszystkim parametrami technicznymi.

Wyciskarki jedno i dwuślimakowe

Podstawowe rozróżnienie dotyczy mechanizmu tłoczącego. Można więc wybierać pomiędzy wyciskarkami jednoślimakowymi i dwuślimakowymi. Zdecydowanie efektywniejszym działaniem charakteryzują się wyciskarki dwuślimakowe (https://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/wyciskarki-dwuslimakowe/), w których owoce i warzywa są miażdżone pomiędzy dwoma wałami, dzięki czemu uzyskiwana jest większa ilość soku. Z drugiej strony wyciskarki jednoślimakowe wygrywają mniejszą liczbą części oraz niższą ceną.

Składniki )twarde czy miękkie a moc wyciskarki

Kupując wyciskarkę musimy zastanowić się jakich warzyw i owoców będziemy używać do produkcji soków. Jeśli jesteśmy pewni, że będą to składniki względnie miękkie, możemy zdecydować się na zakup urządzenia o mniejszej mocy. Jeśli jednak chcemy wykorzystywać produkty twarde, jak burak, seler, kalarepa, zdecydowanie powinniśmy zainwestować w wyciskarkę o wyższej mocy.

Dodatkowe funkcje wyciskarki do soków

W specjalistycznych sklepach można zakupić nie tylko podstawowe modele wyciskarek, ale także te o dodatkowych udogodnieniach, takich jak blokada kapania, wsteczny bieg, czyszczenie wstępne i wiele innych. Oczywiście za wyższą funkcjonalnością stoi też wyższa cena, dlatego warto spokojnie i dokładnie rozważyć zakup wyciskarki do soków.

 

Zobacz również
Wybór wyciskarek

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów wyciskarek do soku, ale zdecydowanie najlepsze wśród nich są pionowe wyciskarki wolnoobrotowe marki Hurom i Kuvings, które wyposażono w pojedynczy...

Sokowirówki mają obecnie różnorakie dodatkowe części. Wymienić tutaj można kubek do przygotowywania koktajli, filtry do różnych produktów, specjalny duży otwór do wkładania owoców...

Sokowirówka Wśród urządzeń do przygotowywania soku najbardziej popularne są sokowirówki. Ich obsługa jest bardzo prosta. Wyciskają one sok dzięki temu, że wbudowano w nie wirujące...