3 listopada 2016 Sokowirówka i wyciskarka - zakup
Sprzęt idealny dla Ciebie

Sokowirówka

Wśród urządzeń do przygotowywania soku najbardziej popularne są sokowirówki. Ich obsługa jest bardzo prosta. Wyciskają one sok dzięki temu, że wbudowano w nie wirujące z dużą prędkością sito wyposażone w ostrza. Do wyboru mamy modele z systemem zamkniętym i otwartym. W tych pierwszych miąższ osadza się na sicie. Po umyciu sokowirówkę możemy użyć ponownie. W drugich modelach na zewnątrz urządzenia znajduje się zbiornik, do którego automatycznie usuwane są pozostałości warzyw lub owoców.

Dzięki sokowirówce bardzo szybko można przygotować sporą ilość soku, ale nie ze wszystkich rodzajów owoców i warzyw. Nie przygotujemy w niej soku z owoców leśnych, ani też z warzyw liściastych, na przykład z sałaty lub kapusty. Sok z sokowirówki charakteryzuje się bardzo wysokim napowietrzeniem, dlatego należy go wypić od razu, nie można go przechować. Jeżeli chcemy więc zrobić sok na zapas, musimy wybrać wyciskarkę.

Wyciskarki do cytrusów

Zgodnie z nazwą jest to urządzenie dla miłośników owoców cytrusowych. To niezwykle proste urządzenie składające się z sitka i stożka. Aby uzyskać sok, należy do stożka przyłożyć połówkę owocu – pomarańczy, cytryny, czy grejpfruta; jeżeli wybraliśmy model automatyczny, urządzenia uruchomi się natychmiast po przyłożeniu owocu do stożka. Sok jest wyciskany z całego owocu, a wszystko za sprawą stożka, który obraca się równomiernie. Przy wyciskarce ręcznej trzeba się napracować trochę więcej, ale można jej używać także na łonie natury.

Soki w codziennej diecie

Wolnoobrotowa wyciskarka

Zasada ich działania jest zupełnie różna niż sokowirówek. Mają one wolne obroty, miażdżą i wyciskają jednocześnie sok znajdujący się w owocach i warzywach. To dlatego uzyskany z nich sok nie ma klarownej konsystencji, zawsze znajdą się w nim drobinki warzyw lub owoców. Ale dzięki temu, że nie jest on napowietrzony, możemy go przechować na później.

Wyciśnięcie soku wymaga od nas sporej ilości wolnego czasu, ale zakres działania wyciskarki jest na tyle szeroki, że warto go poświęcić. Wyciśniemy w niej sok z ziół, warzyw liściastych, przygotujemy mus z owoców, zmielimy kawę, mięso i orzechy. Osoby, które chcą nabyć urządzenie wielofunkcyjne, którym nie szkoda czasu, mogą wybrać wolnoobrotową wyciskarkę.

Zobacz również
Sokowirówka i wyciskarka - zakup

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów wyciskarek do soku, ale zdecydowanie najlepsze wśród nich są pionowe wyciskarki wolnoobrotowe marki Hurom i Kuvings, które wyposażono w pojedynczy...

Nie jest tajemnicą, że świeżo wyciskane soki są źródłem wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników. Jednak by pozyskać dostęp do tej upłynnionej skarbnicy...

Bardzo dużo osób myli wyciskarkę do soku ze znaną od lat sokowirówką. Tymczasem okazuje się, że te dwa urządzenia są od siebie zupełnie różne. Wyciskarki Urządzenia te pracują o...